Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Ödülleri Açıklandı. Birinci, Gitar Çalma Pozu Veren Kanguru Oldu

Yaban hayatına dair en iyi fotoğrafların sergilendiği ve aynı zamanda karşı karşıya kalınan tehditlere dikkat çeken İngiltere merkezli Komedi Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Ödülleri (Comedy Wildlife Photo Awards)  açıklandı. Birinci, gitar çalma pozu veren bir kanguru oldu.

Fotoğrafçı Jason Moore tarafından Avustralya’nın Perth kentinin banliyölerinde çekilen dişi bir batı gri kangurusunun “Air Guitar Roo” (Hava Gitarlı Kanguru) adlı fotoğrafı, 85 ülkeden 5 bin 300 başvuru arasında birinciliği aldı.

Moore, fotoğrafı hakkında “Dürüst olmam gerekirse, kanguruların normalde oldukça uysal ve hatta çoğu zaman biraz sıkıcı olduğunu pek fazla insan bilmez. Ancak bu kangurunun hava gitarı pozunu verdiğini gördüğümde yüzümde hemen bir gülümseme belirdi ve özel bir şey yakaladığımı anladım.” şeklinde konuştu.

Diğer kategorilerde kazananlar arasında genç fotoğrafçı Jacek Stankiewicz de yer aldı; Stankiewicz, “Dispute” (Anlaşmazlık) başlıklı, genç bir yeşil saka kuşunun fena halde azarlandığı fotoğrafıyla Gençler kategorisi ödülünü kazandı.

Sualtı kategorisinin kazananı ise Singapurlu fotoğrafçı Otter Kwek tarafından çekilen balerinimsi bir su samurunun fotoğrafı oldu.

Profesyonel fotoğrafçılar Paul Joynson-Hicks ve Tom Sullam tarafından 2015’te verilmeye başlanan ödüller aynı zamanda vahşi yaşamın korunmasını da teşvik ediyor.

Bu yılki yarışma, dünyanın dört bir yanındaki doğa korumacılarına fon sağlamaya yardımcı olan İngiliz hayır kurumu Whitley Fund for Nature’ı da destekliyor. (euronews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir