Bu Köpekler Enkazdan 12 Kişiyi Kurtardı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydena gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına katılıp enkaz altından 12 kişinin sağ olarak kurtarılmasına katkı sağlayan ‘Uma’, ‘Leydi’ ve “Çıtır’ isimli köpekler halkın büyük sevgisini kazandı.

Depremlerin ardından bölgeye götürülen üç arama kurtarma köpeği, Gaziantep’in İslahiye ilçesi ile Hatay’da görev yaptı.

Enkazdaki vatandaşların yerlerinin belirlenmesinde önemli görev üstlenen ‘Uma’, ‘Leydi’ ve ‘Çıtır’, tepki verdikleri noktalarda 12 depremzedenin kurtarılmasına yardımcı oldu.

Arama kurtarma köpekleri, görev dönüşü Afyonkarahisar’da eğitmenleri Mesut Günaydın, Saadettin Aslanbek ve Selim Babuç ile eğitimlerine ara vermeden başladı.

Eğitmenlerden Sadettin Aslanbek, “Bölgede ilk olarak sesli arama yaptık. Köpek tepki verirse daha sonra cihazlı aramayla o alanı netleştiriyoruz. Daha önce Van depremine gittik. Kayıp aramaları olduğu zaman oralara gidiyoruz. Canlı arama köpeği bunlar, sadece canlı insanı buluyorlar, kadavraya ya da cesede havlamıyorlar” diye konuştu.

Eğitmenlerden Mesut Günaydın da ‘Çıtır’ın daha önce de deprem bölgesinde bir kişinin bulunmasına vesile olduğunu kaydetti. Günaydın, “Bölgede ilk köpek tepki verdiğinde, teyit için ikinci köpeği gönderiyoruz, daha sonra cihazla arama yapıyoruz” dedi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir