Türkiye’de üretilen pet mamaları ne kadar sağlıklı?

Patievreni.com

Evcil hayvan sahipleri sevimli dostlarına aldıkları mamaların içeriğinden ne kadar haberdar? Mamaları rastgele mi alıyor yoksa tavsiye üzerine mi?

Türkiye’de pet sektörü her geçen gün büyüyor. Mama sektörü Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de iştah kabartıyor. Öyle ki, pet mamaların dünya çapındaki satışının birkaç yıl öncesine kadar 200 milyar dolara yaklaştığından söz ediliyor. Aynı şekilde Türkiye’de de mama sektörünün her geçen gün büyük boyutlara ulaştığına dikkat çekiliyor. Peki Ülkemizde üretilen mamalar ne kadar sağlıklı ?

Uzman veteriner hekimler, sokak veya park,bahçelerde yaşamlarını sürdüren sevimli dostlara hayvanseverler tarafından dağıtılan mamaların içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Mama alırken titiz bir seçim yapılıp öylece dağıtımlarının yapılması konusunda uyarılarda bulunuluyor. Aksi takdirde hayvanların bir çok organ hastalıklarına yakalanmalarına davetiye çıkarıldığının unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor.

TÜRKİYE VE DÜNYADA MAMA SEKTÖRÜ

Gerek Türkiye ve gerekse Dünya’ da olsun mama sektörü her geçen gün korkunç düzeyde genişliyor.Genişleyen pet mama sektöründen pay almak için Türkiye de de milyarlarca liralık yatırımlar yapılıyor. Son dönemlerde Türkiye de üretilen mama marka sayıları her geçen günkü artışları dikkat çekiyor.

Mama sektörü bir yandan genişlerken öte yandan fiyatları da alabildiğine artıyor. Türkiye’de üretilen yerli mama fiyatları ithal mama fiyatlarına paralel olarak artış gösteriyor.

HAYVANSEVERLER NE DİYOR?

Her gün sokaklarda yüzlerce kedi ve köpek besleyen hayvanseverler mama fiyat artışlarından oldukça rahatsız. Genellikle dar ve orta gelirli kişilerin beslediği sokak hayvanlarına mama yetiştirmekte sıkıntı çekiliyor. Kendi imkanlarıyla kedi ve köpek barınağı oluşturan hayvanseverler bulundukları ilçelerin belediyelerinden bu konuda yardım alamamaktan şikayet ediyor.Sokak hayvanları için marka mama almalarının mümkün olmadığını bu yüzden internet ortamından bütçelerine uygun fiyatlı mamaları alabildiklerini söyleyen İstanbul -Yeşilköylü hayvanseverlerden Yıldız Aktaş şu görüşlere yer verdi:

‘’15 yıldır sokak hayvanlarını besliyorum. Başta sayıları 5-10 civarında olan kedi-köpeklerin mevcudu oldukça arttı. Çünkü insanlar hayvan ıslahı konusunda ilgisiz. Yani kısırlaştırma için bir çaba harcamıyor. Hemen hemen her apartmanın bahçesinde veya bulunduğu sokağında kedi ve köpekler var. Hiç olmazsa her apartman yönetimi bir veya iki kediyi kısırlaştırırsa popülasyon bu kadar artmaz.

İstanbul’da bir çok belediye kısırlaştırma programı uyguluyor ancak ihtiyaca cevap veremiyor. Bu yüzden vatandaşlarında kısırlaştırma konusunda yardımcı olmaları gerekiyor. Çünkü sorun genel bir sorun.

Fotoğraflar: patievreni.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir