Yavru Aslanlar İlk Defa Toprağa Basmanın Sevincini Yaşadı

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde bakılan 3,5 aylık 2 aslan, ilk kez toprağa basmanın sevincini yaşadı. Yavru aslanlar, bir aylık eğitim sürecinin ardından 4 yavru aslan ile aynı ortama bırakılacak.

Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki 3,5 aylık 2 aslan, ilk kez kendilerine ait alana çıkarıldı. Toprakla buluşan yavru aslanların oyun anları kendilerini izleyen görevlilerce ilgiyle izlendi.

Yavru aslanların, 1 aylık oryantasyon (eğitim) sürecinin ardından hayvanat bahçesindeki diğer 4 yavru aslan ile aynı ortama salınacağını belirten baş bakıcı Önder Sevim, şunları konuştu

 “Yavrularımız 3,5 aylık oldu. Bugün ilk defa alana çıkarak, toprakla tanıştılar. Rezerve alanımıza saldık. Bunları buraya alıştırıp, içerideki diğer 4 yavrumuz ile birbirlerine bağ kurmalarını sağlayacağız. Diğer yavrulara alıştıktan sonra büyük alanımızda hepsini birleştirip, ziyaretçilerimize göstermeye başlayacağız. İçeride 2 dişi, 2 erkek olmak üzere 1,5 ile 2 yaş arasında 4 yavrumuz daha var. Yaklaşık bir aylık oryantasyonun ardından birbirlerine alışacaklarını düşünüyoruz”

“ŞU AN ÇOK ŞAŞKINLAR”

Yavru aslanların ilk defa dışarı çıktıkları için şaşkın olduğunu ve etrafı keşfetmeye başladığını belirten Sevim, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dış alana ilk defa çıktılar. Şu anda çok şaşkınlar. Toprağa çıktıkları için mutlular, zıplıyorlar, oynuyorlar. Hem şaşkınlık hem küçük bir tedirginlik. Onlar için de hoş bir şey oldu. Yavrularımızı beyaz ve kırmızı et ile besliyoruz ama kırmızı eti daha fazla kullanıyoruz. Anne sütüyle de besleniyorlar. Bunlar 3’üncü versiyon yavrularımız. Daha önce de arka arkaya 2 sefer yavru aldık. Tabii insanın biraz da emeğinin karşılığını yavru olarak alması güzel oluyor, bize mutluluk veriyor. Bu emeği de halkımıza taşımaya çalışıyoruz. Yavrular da her zaman dikkat çekiyor. Bütün halkımızı bahçemize bekliyoruz.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir