Türkiye Genelinde 20 Bin 843 Köpek Kayıt Altına Alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı genelge uyarınca, “tehlike arz eden” altı köpek ırkına sahip kişilerin, hayvanlarını belli koşullarla beslemeye devam edebilmeleri için yaptırmaları gereken işlemlerin tamamlanmasına yönelik verilen süre doldu. Tarım ve Orman Bakanlığı,Türkiye genelinde 20 bin 843 tehlike arz eden köpeğin, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tehlike arz eden köpeklerin kısırlaştırılarak kayıt altına alınmasıyla ilgili 7332 sayılı ‘Hayvanları Koruma Kanunu’ ile ‘Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 14 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Yapılan yasal düzenleme ve daha sonra yayımlanan ‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar Genelgesi’ ile Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklere sahip olan kişilerin, bu köpeklerini kısırlaştırarak, buna ilişkin belgeyle birlikte 14 Ocak 2022 tarihine kadar bakanlığın ilgili birimlerine başvurmaları ve veri tabanına kaydettirmeleri gedektiği  hatırlatıldı. Açıklamada, “Düzenlemede hayvanlarını kısırlaştırarak kayıt altına aldırmak istemeyenlerin söz konusu hayvanları en yakın bakımevine bırakabileceği ve yerel yönetimlerin bu hayvanları teslim almak zorunda olduğuna da yer verildi.

Açıklamada ayrıca, belirtilen süre kapsamında hayvanlarını kimliklendirmeyip Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara, hayvan başına 14 bin 982 Türk lirası idari para cezası verileceği ve bu hayvanlara el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürüleceği belirtilmişti. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacağı ifade edilmişti. Buna aykırı hareket edenlere 14 bin 982 Türk lirası idari para cezası verileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir