Pisili Baba Ve Kedisinin Gömülü Olduğu Türbe Turist Akınına Uğruyor

Konya‘da, kedilere duyduğu sevgi nedeniyle “Pisili Baba” olarak da anılan Pir Esad Sultan ve kedisinin gömülü olduğu türbe yerli ve yabancı turis akınına uğruyor.

Konya’da Selçuklu dönemi alimlerinden Pir Esad Sultan tarafından 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa ettirilen külliye yapılarından, yalnızca türbe günümüze ulaşmış durumda.

Karamanoğulları beylerinden Musa Paşa tarafından 1440 yılında yeniden yaptırılan türbe, moloz taş ve tuğla karışımı duvarlara sahip bir yapı.

Türbenin ortasında, 1263 yılında vefat eden Pir Esad Sultan’a ait sanduka ve bu sandukanın sol ayak ucunda küçük bir tahta sanduka yer alıyor.

Bazı kaynaklarda yer alan rivayetlere göre, bu küçük sanduka, “Pisili Baba” olarak anılan Pir Esad’ın çok sevdiği kedisine ait.

Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, AA muhabirine, Pir Esad’ın kedi sevgisiyle tanındığını, kaynaklarda bununla ilgili farklı rivayetlerin bulunduğunu söyledi.

Pir Esad’ın, Hz. Mevlana’nın öğrencisi olarak anıldığını belirten Osmanlı, “Pir Esad Sultan, 4. Kılıçarslan dönemine tekabül 13. yüzyılın yarısında yaşamış alim bir zat. Vakfiyelerde geçen ‘Seyit’ lakabı, Hz. Muhammed’e dayanan bir soyu olduğunu gösteriyor. Elimizdeki bilgilerden kendisine atfedilen ve günümüze gelen iki tane vakfı var.” diye konuştu.

Osmanlı, Pir Esad’ın, hayvan sevgisiyle anılan bir tasavvuf büyüğü olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Pir Esad Sultan’ın bir kedisi var ve halk arasında da ‘Pisili Sultan’ lakabına sahip bir hoca, öğretmen. Toplumda da kedilere olan sevgisiyle meşhur. Kedi sevgisi o kadar fazla ki vefat ettikten sonra kedisiyle aynı türbede yer almak istediği rivayeti kaynaklarda yer alıyor. Dünyada belki de başka bir örneği olmayan özel bir durum.”

Konya’da, kedilere duyduğu sevgi dolayısıyla “Pisili Baba” olarak da anılan Pir Esad Sultan’ın türbesinde, “Pisili Baba” ile kedisine ait olduğu rivayet edilen yan yana iki sanduka bulunuyor. Bu türbe yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

“Pisili Baba”nın kedisine duyduğu sevgi ve merhametin, insanlığa bir mesaj olduğunu dile getiren Osmanlı, şunları söyledi:

“Bizim medeniyetimiz, ecdadımız o kadar merhamet sahibi ki ‘Yeryüzündekilere merhamet edin ki gökyüzündekiler de size merhamet etsin.’ düsturuyla hareket ediyor. Böylelikle biz merhameti, hayvan sevgisini, canlılara, varlıklara olan sevgiyi bir büyüğümüzde örnek olarak görmekteyiz. Halk arasında ‘Pisili Baba’ olarak bilinen zatın, sevgisi ve merhametinin bugün insanlığa bir örnek olarak gösterilmesi gerekiyor. Burada da Hz. Muhammed’den bize kalan ve kültürümüzde yer edinen vakıf kültürüyle, insanlara örnek teşkil ettiği bir durumla karşı karşıyayız.”

Osmanlı, Pir Esad Sultan’ın, aslında Konyalılar tarafından çok iyi bilinen bir tasavvuf büyüğü olduğuna değindi.

Pir Esad’ın örnek aldığı isimlerden birinin de sahipsiz kedi yavrularını besleyip büyütmesinden dolayı “Kedicik Babası” olarak anılan Ebu Hureyre olduğunu anlatan Osmanlı, “Ebu Hureyre nasıl ‘kedilerin babası’ olarak biliniyorsa, biz de Pir Esad’ı kedilerin sultanı olarak değerlendirebiliriz. Pisili Baba, hayvanlara ve özellikle kedisine duyduğu sevgiyle insanlığa mesaj veren bir tasavvuf büyüğümüz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir