Muğla Büyükşehir Belediyesi Can Dostların Beslenme Sorununu Çözdü

Muğla Büyükşehir Belediyesi alkışlanacak bir projeye imza attı. Belediye, mezbaha bünyesinde kurduğu tesiste kuru mama üretiyor ve can dostlara dağıtıyor.

12 saatte 200 kilogram mama üretiliyor

Mezbaha atıklarından, kamu kurum ve kuruluşları ile özel teşebbüslerin yemeklerinden arta kalan gıdalar ekipler tarafından toplanıp tesise getiriliyor. Kompost teknolojisi kullanılarak atık gıdalar mamaya dönüştürülüyor. Sokak hayvanları için mama üretim ünitesinde 500 kilogram atıktan 12 saat gibi süre zarfında 200 kilogram mama ham maddesi üretiliyor.

Günde 300 kilogram mama tüketiliyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi hayvan bakım evinde ve sokak hayvanları için günde 300 kilogram mama tüketimi gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi mama üretim ünitesini 252 bin 520 TL’ye mal oldu. Bir kilogram mamanın maliyeti 20 TL iken, mama üretim ünitesinde 1 kilogram mama üretimi 1. 98 TL’ye mal oluyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi mama üretim ünitesi sayesinde yılda 2 milyon 188 Bin TL mama bedelinden kurtulmuş oldu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Sokak hayvanları için kurulan mama üretim ünitesinde incelemelerde bulundu ve tesiste çalışan işçilerle bir araya geldi.Başkan Ürün bu projeyle ilin önemli sorunlarından birini çözmüş olduklarını, artık sokaktaki can dostların beslenme sorununun kalmamasına sevindiklerini söyledi.sondakika.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir