Fero, Sahibinin mezarı başından ayrılmıyor

Trabzon’un Araklı ilçesinde ‘Fero’ adlı Alman çoban türü köpek yaşamını yitiren sahibi Ömer Güven’in mezarının başından bir an olsun ayrılmıyor. Güven’in kızı, Fero’nun, babasının ölümünden sonra yemeden içmeden kesildiğini söyledi.

Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Kaymaklı mahallesinde ‘Fero’ adlı köpeğin sahibine olan düşkünlüğünü görenleri duygulandırıyor. 92 yaşındaki Ömere Güven, 12 yıl önce eşini kaybetmesinin ardından Kaymaklı Mahallesi’ndeki evine taşındı. Burada sahipsiz kedi ve köpeklerle ilgilenmeye başlayan Ömer Güven, 11 yıl önce sahipsiz olan ‘Fero’ adını verdiği ‘Alman Kurdu cinsi köpeğe bakmaya başladı ve zamanla Fero ile arasındaki sevgi bağı giderek güçlendi. 29 Ekim günü hastalanarak hastaneye kaldırılan Ömer Güven’in hafta sonu cesedinin eve geldiğini gören Fero, sabaha kadar tabutun başında bekledi.

4 GÜNDÜR MEZAR BAŞINDAN AYRILMIYOR

Sahibinin gömülmesini izleyen Fero, 4 gündür mezarın üstüne yatarak sahibine olan sevgisini gösteriyor. Fero başından bir an olsun ayrılmadığı mezarın üstüne yatarak toprağı kokluyor.

TÜM MAHALLEYE ÖRNEK OLDULAR
Babaları öldüğünden beri Fero’nun psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Ömer Güven’in çocukları, babalarıyla Fero arasında özel bir bağın olduğunu dile getiriyor. Ömer Güven’in hayvan sever bir kişiliğe sahip olduğunu belirten mahalle sakinleri, bu durumun herkese örnek olduğunu söylüyor.

“İKİ GÜN YEMEK YEMEDİ YATMADI”

Babasının bir hayvansever olduğunu belirten Sevilay Sürül, “Fero’yu çok severdi. Onun da babama karşı inanılmaz bir sevgisi vardı. Nereye otursa kucağındaydı. Her zaman onun peşindeydi. Onunla resmen konuşurdu. İnanılmaz bir sevgileri vardı karşılıklı. Buraya gelirken babamı arar ve bir isteği olup olmadığını sorardım. O da bana önce köpeklerinin yiyeceklerini almamı söylerdi. Bu bizim için kural gibi bir şeydi. Babam öldüğünde inanılmaz bir şekilde üzüldü. İki gün yemek yemedi, yatmadı. Babam bütün hayvanları severdi beslerdi ama Fero ile özel bir bağı vardı” dedi.

“SABAHA KADAR TABUTUN YANINDAN AYRILMADI”

Babasının hayvanları çok önemsediğini söyleyen kızı Sevil Güven ise “Babam hem insanları hem hayvanları çok seven neşeli bir insandı. Hayvanları yemek yemeden kendisi de yemezdi. Önce onları yedirirdi. Yemeklerini saati saatine verirdi. Fero sahipsiz bir köpek olarak köye gelmişti. Babam da onu sahiplendi. Babam Fero’yu çok severdi. Bir çok kez yavruladı. Babam onlara da baktı. Babamı hastaneye kaldırdığımız akşam Fero da yanımızdaydı. Babamın o halini gördü. Ertesi günü babamın cenazesini eve getirdiğimizde sabaha kadar tabutun yanından ayrılmadı. Mezara gömüldüğünü de gördü. Bizimle birlikte mezarlığa geliyor. Mezarın üstüne yatıyor, onu kokluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak a Haber

One Reply to “Fero, Sahibinin mezarı başından ayrılmıyor”

  1. Sevginin ve vefanın en saf ve duru hali , bize bunları hatırlattın Fero .
    Sevenin çok olsun masum ruh .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir