Bakırköy Hayvan Bakım Merkezi Aktif Gönüllü Arıyor

‘’Can Dostların Huzur Ve Mutluluğu İçin Hayvan Severlerin Sorumluluk Alması gerekir’’

Bakırköy Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi Şefi Veteriner Hekim Eren Okumuş, İlçe genelinde sokak hayvanlarının biran önce ıslah edilmesi gerektiğini belirterek, hayvan severleri sorumluluk almaya çağırdı.

Eren Okumuş, patievreni.com’a verdiği röportajda, Bakırköy ilçe merkezindeki sokak hayvanlarının ıslah çalışmalarında hayvan severlerin de elini taşın altına sokması gerektiğini söyleyerek ‘’Bu işin mutfağında rol alacak aktif gönüllülere ihtiyaç var’’ dedi.

İstanbul’da nufusun yüzde 10’u kadar sokak hayvanı bulunduğunu kaydeden Okumuş, bu sayının da 2 milyona yaklaştığını aktardı. Veteriner Hekim Eren Okumuş şunları konuştu:

‘’Bakım merkezimiz bir barınak değildir. Buraya getirilen sokak hayvanlarının gerekli tedavileri yapıldıktan sonra kısırlaştırma, aşılama ve çip’leme işlemleri uygulanmaktadır. Akabinde alındıkları yaşam alanlarına geri bırakılmaktadır. Sorun bundan sonra başlamaktadır. Hayvan severlerin kendi aralarında örgütlenip bu dostlarımızın besleme ve bakım ihtiyaçlarını bizimle koordineli bir şekilde sürdürmelidir. Ancak bu şekilde yol alabiliriz.’’

Eren Okumuş, bir süre önce hayvan severlerle bu konunun çözümü için geniş katılımlı bir toplantı yapıldığını ancak bir karara varılamadığını aktardı. Sokak hayvanlarının sorunu sadece Bakırköy’de değil Türkiye’nin her yerinde mevcut olduğunu belirten Okumuş, ‘’ancak biz ilçemizde bu sorunu asgari düzeye nasıl indiririz onun çalışmasını yapıyoruz’’ dedi. Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü :

Sayıları hergeçen gün artan sokak hayvanları denetimsiz olunca sorun yaratıyor

‘’Sokak hayvanları konusunda eğitim ve bilinçlendirme şart. Her mahalleye bir yerel Hayvan Koruma Görevlisi, her sokakta da bir gönüllü, ayrıca her sokağın bir de besleyeni olmalı. Bu görevliler koordineli bir şekilde çalışmalı yani, sokak besleyeni hasta ve kısırlaştırılacak hayvanları sokak gönüllüsüne bildirecek, sokak gönüllüsü de bu konuyu mahallesinin hayvan koruma görevlisine aktaracak. Bu görevli de bizimle temasa geçecek ve sorun çözümlenecek. Bu durumda can dostlarımızın sorunları büyümeden, yaşamları riske girmeden hal edilmiş olacak. Tekrar söylüyorum; hayvan severler sorumluluk almalı ve soruna ciddiyetle yaklaşmalı.’’

Yiyecek arayan can dostlar çoğu zaman girmemesi gereken alanlara da giriyor
Bakım Merkezinin Barınak olmadığını anlatan Eren Okumuş ”burada hayvanlar tedavi olduktan sonra sahalarına geri bırakılıyor” dedi.
Tedavisi tamamlanan yavru dost duygulu bakışlarla sanki ”al beni” diyordu

Kışa girdiğimiz bu günlerde bakım merkezine getirilen hasta kedilere daha çok Fip, Fiv, Herpes, Fel V, Calicivirus, Panleukoperi köpeklere ise, Porvoviral enterit, Distemper ve Kennel Cough teşhisi bırakıldığını söyliyen Vet. Hekim Eren Okumuş ‘’ hayvan severlerle el ele verirsek can dostlarımızın bir çok derdine deva olabiliriz’’ dedi

Röportaj : patievreni.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir