Ömrünü Sokak Hayvanlarına Adadı

Gaziantep‘te yaşayan memur emeklisi Cemal Güneş, 35 yıldır sokak hayvanlarına yardım ediyor. Yolda gördüğü yaralı bir köpeği tedavi ettirerek başladığı serüvenini 35 yıldır sürdüren Güneş, kurucuları arasında olduğu dernek aracılığıyla da yaralanan ya da işkence gören hayvanların tedavisi için seferber oluyor, günlerini kedi ve köpekleri besleyerek geçiriyor

 Cemal Güneş, 35 yıl önce Karayolları Genel Müdürlüğü’nde görev yaparken, yolda otomobilin çarptığı yaralı köpeği veterinere götürüp tedavi ettirdi. Köpeğin iyileşmesinde katkısı olduğu için mutluluk duyan Güneş, sonraki süreçte de hayvanların gönüllü bakıcısı oldu.

Yıllarca hayvanların bakımını ve beslenmesini üstlenen, yaralı hayvanları tedavi ettiren bir çocuk babası Güneş(57), emekli olduktan sonra 2011 yılında Gaziantep Canlı Hayatını İyileştirme Derneği’nin kurulmasına da destek oldu.

Yaşamını hayvanlara adayan Cemal Güneş, şunları konuştu:

” Son 10 yıldır dernekleşerek resmi bir şekilde sokak hayvanlarına bakıyoruz. Yaralanan ya da şiddet gören hayvanlara ulaşıp tedavilerini gerçekleştiriyoruz 30 yıl kamu kurumlarında çalıştım ve sürekli yollarda gelip giderken sokak hayvanlarının yaralandığını, kimsenin sahip çıkmadığını görüyordum. Bu duruma çok üzülürdüm. Çünkü çoğu ya kazaya uğramış, araçlar çarpmış ya da insan şiddetine uğramış oluyordu. Kimse arkasını dahi dönüp bakmıyordu. Benim vicdanım elvermiyordu. Bir gün yaralı bir hayvan gördüm ama duramadım. Eve geldim uyuyamadım, kalkıp, gidip o hayvanı bulup veterinere götürerek tedavi ettirdim. Böylece memuriyet hayatım boyunca yaralı ya da işkence görmüş olan hayvanları kendi imkanlarımla tedavi ettirdim.” dedi.

Emekli olduktan sonra hayvanseverlerle dernek kurarak, daha fazla hayvana yardım eli uzattıklarını, boş zamanlarında da kedi ve köpekleri beslediğini anlatan Cemal Güneş, sözlerine şöyle devam etti:

“Dernek olarak bize ulaşanların ihbarı doğrultusunda yaralı ve bakıma muhtaç hayvanlarımızı alarak barınağımıza getiriyoruz. Burada veterinerlerimiz tedavilerini gerçekleştiriyor ve sonraki bakımlarına geçiyoruz. Daha sonra barınağımızda yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyoruz. Bunun dışında şehrin farklı noktalarında besleme alanları oluşturduk. Her gün bu alanlara giderek beslemelerini yaparak, günü sevimli dostlarımızla iç içe geçiriyoruz.”

Cemal Güneş, bir canlının yaralarını sarma duygusunun ‘tarif edilemez’ olduğunu ve ömrünü hayvanların arasında geçirdiğini söyleyerek, ”Genelde yaptığımız işten dolayı iyi tepkiler alıyoruz. Özellikle yaralı hayvanlar konusunda daha fazla destek bekliyoruz. Biz, sağlıklı hayvanları sadece besliyoruz. Bunun dışında yaralı ve sakat hayvanların ise tedavi ve bakımlarını üstleniyoruz. Ömrüm, hayvanların içinde geçti. Bu apayrı bir duygu, tamamen vicdan ve merhamet işi. Her hayvanın ayrı bir hikayesi var. Ömrüm yettikçe hayvanlara yardım etmeye devam edeceğim.” diye konuştu.Ömrünü hayvanlara adadı! Yaralı bir köpek hayatını değiştirdi!

Sabah.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir