Korona Geyik’te de görüldü.

Bilim Kurulu Üyesi: Virüsün geyikte görülmesi önemli

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ölümcül corona virüsünün geyiklere de bulaştığının tespit edilmesiyle ilgili olarak, “Geyikte de görüldüğüne dair tespitler tabii ki önemli ancak klinik anlamda insan üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olur mu bunu söylemek için çok erken” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ABD’li bilim insanlarının, ölümcül virüsün geyiklere de bulaştığını tespit etmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Corona virüsünde günlük olgu sayısının 20 ile 30 bin arasında devam ettiğine dikkati çeken Prof. Dr. Şener, “Günlük 200 civarında kişi yaşamını kaybediyor. Yoğun bakıma yatışta sağlık sistemini tıkayacak boyutta ekstra bir kümelenme olmadığını söyleyebilirim. Ancak, bu her zaman böyle devam etmeyebilir. Çünkü aşılanmadan sonraki 6 aylık periyot içerisinde antikor yanıtının kaybolmasına bağlı olarak tüm dünya ülkelerinde 3’üncü doz uygulama sıra ile başladı” dedi.

GEYİKTE GÖRÜLEN KORONAVİRÜS 

ABD’li bilim insanlarının, ölümcül koronavirüsün geyiklere de bulaştığını tespit etmesiyle de ilgili ise Prof. Dr. Şener, şunları söyledi:

“Bu virüs salgının başından beri hem insanlarda hem de doğada devam eden bir mutasyona sahip. Doğada dolaşımı halen devam ediyor. Geyikte de görüldüğüne dair tespitler tabii ki önemli ancak klinik anlamda insan üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olur mu bunu söylemek için çok erken. İngiltere’de yeni bir varyant ortaya çıktı. Şimdilik baskın değil ancak zaman içinde Avrupa’da baskın hale gelir mi bu hala tartışılıyor. Varyantların çıkmasına konsantre olmaktan öte bunları nasıl önleyebileceğimize de bakmak lazım” dedi.

‘AŞI DIŞINDA SİLAH YOK’

Aşı olmak istemeyenlere de seslenen Prof. Dr. Şener, “Hem toplumsal bağışıklık hem de bireysel bağışıklık için bir gün mutlaka aşı olacaksınız. Bu bir zorunluluk değil ama istemeseniz de kaçsanız da ‘Dünya üzerinde en son ben vurulurum’ deseniz de aşı ile ilgili bir karar vermek zorunda kalacaksınız. Aşı dışında bir silah yok. Kapalı alanda önlemleri aksatmanız halinde dışarıda virüs sizi bekliyor. Çünkü çok bulaşıcı bir virüs ile karşı karşıyayız.”

Kaynak: Sözcü.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir