Kediler Neden Mart Ayında Çiftleşir

Kedilerin genellikle Mart ayında çiftleştikleri halk arasında yaygın bir söylenti. Ancak uzmanlar, kedilerin sadece Mart aylarında değil Mart’tan önce veya yaz boyunca da çiftleştiklerinin gözlemlendiğini belirtiyor.

Çiftleşme dönemi daha çok mart ayında başladığı için halk arasında da böyle bilinir. Bu döneme kızgınlık dönemi adı verilir ve her iki cins kedi de tuhaf ses çıkarır. Erkek kediler bu dönem boyunca çiftleşecek bir dişi kedi arar.

Bütün omurgalı canlıların beyninde bulunan, kan basıncı, susama, acıkma ve cinsel istek gibi hislerin yönetildiği ‘’hipotalamus’’,kedilerin beyninde de bulunur.

Mart ayında günlerin uzaması ile birlikte artan gün ışığı, kedilerde hipotalamus bölgesinin uyarılmasına neden olur. Böylece cinsel istek hormonu olan ‘’FSH’’ hormonu üretilir.

FSH hem erkek, hem de dişi kedilerin üreme organlarına etki eder ve dişi kedileri çiftleşmeye hazırlar. Yapay ışığa maruz kalan ev kedileri ise tüm yıl boyunca çiftleşebilir.

Erkek ve dişi kediler kızgınlık dönemi boyunca tuhaf sesler çıkarır. Herzamankinden daha yüksek ses çıkaran erkek kediler kendini fark ettirmeye, tuhaf ses çıkaran dişi kediler ise çiftleşmeye hazır olduklarını belirtir. Dişi kediler aynı zamanda sık sık yere yatar, döner ve popolarını havaya kaldırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir