Köpeklerin Sahiplerinden İstediği 10 Şey

İnsanların Köpeklere ihtiyacı  var ama onların da bize ihtiyaçları var. Sorun şu ki, onlara temel ihtiyaçlarını vermeyi ihmal ediyoruz. Başlangıçları yaklaşık 100.000 yıl önce kurtlardı ve yaklaşık 15.000 yıl önce evcil hayvan oldular. O zamandan beri insanlar için avlandıkları, korundukları, beslendikleri ve bakım yaptıkları için gerçekten insanın en iyi arkadaşı oldular. Köpekler sevilmeye, korunmaya ve sıkıntı içinde insanlara ne zaman yardım edebilecekleri  için yaşarlar. Köpek beyin taramaları artık köpeklerin koku ve kokulara nasıl tepki verdiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

Yaşadığımız şehirlerde sayısız köpek var ama egzersiz yaptıklarını görmek çok nadirdir. Sadece bekçi köpeği olarak kullanılırlar. Havlayan, saldıran köpekler kesinlikle hiçbir şekilde eğitilmemişlerdir ve genellikle hoş olmayan iklim koşullarında dışarıda bırakılırlar.

Bir köpeğin sağlıklı, mutlu ve istendiğini  hissetmesine ne yardımcı olabilir? İşte köpeklerin sahiplerinin gerçekten bilmesini istedikleri 10 şey.

  1. Güvenli ve konforlu bir yaşam ortamı istiyorlar.

Sibirya kurdu ve Alman çoban köpekleri  gibi bazı köpekler, soğuk bir iklimde bile, bir köpek kulübesinde veya dışarıda yaşamaktan oldukça mutlu olabilirler. Ancak uzmanlara göre, köpekler yüzyıllarca dışarıda yaşamasına rağmen, bu durumun şimdi daha fazla riskli olduğunu söylüyorlar. Bu tehlikeli durumlar tehlikeli bahçe aletleri, böcek ilaçları, zehirli yılanlar, kötü komşular vb. gibidir.  Ancak en büyük tehdit aşırı hava koşullarından kaynaklanır, böylece bir köpek kış aylarında donabilir veya şiddetli yaz aylarında sıcak çarpması yaşayabilir. Köpekler zaman zaman dışarıda olmayı severler, ancak en iyi çözüm içeride kendi alanlarına sahip olduklarından emin olmaktır.

  • Park edilmiş bir arabada mahsur kalmak istemezler.

Park edilmiş bir arabada kaç kez bir köpeğin acı çektiğini gördünüz?  Bahse girerim, birçok kez. Pencereler bir veya birkaç cm açılsa da, sıcaklık 10 dakika sonra 30° ‘den 50°’ye yükselir. Köpekler terleyemediği için çok acı çekerler ve durumun kontrolünde olmadıkları için çaresiz kalırlar. Köpeğinizi sıcak havalarda park edilmiş bir arabada asla bırakmayın.

  • Egzersiz için çıkarılmak istiyorlar.

Egzersize ve alan değişikliğine ihtiyaçları var. Her köpeğin günlük bir yürüyüşe ihtiyacı vardır ve bunu yapamıyorsanız, bir köpek yürüyüşçüsü  bulmaya çalışın. Egzersiz, köpeğin formda kalmasına, sindirim ve davranış problemlerinden kaçınmasına yardımcı olur. Rotayı değiştirin ve köpeğin tüm yeni kokuları keşfetmesine izin verin. Bahçede bırakılmak yeterli değildir, çünkü köpek bir atlet gibi yukarı aşağı koşmayacaktır! Onları izole ve kapalı tutmak her türlü davranış sorununa yol açabilir.

  • Sosyalleşmek istiyorlar.

Köpeği diğer köpeklere ve insanlara maruz bırakmak onları sosyalleştirmenin harika bir yoludur. Ama burada birkaç hata yaptığınızda köpeğiniz çok agresif veya çok utangaç olacaktır. Köpeğin diğer köpeklere alışması gerekir, böylece köpek fuarlarında, topluluk etkinliklerinde ve egzersiz sırasında diğer köpeklerle tanışırken iyi davranır. Çılgın ve gürültülü çocuklardan kaçınılmalı ve ayrıca sahibi köpeği sakallı erkeklere, uzun etekli kadınlara, farklı zemin dokularına, karışık havalara ve garip kokulara alıştırmaya çalışmalıdır. Bunların hepsi köpek sosyalleşme programınızın bir parçasıdır.

  • Tıpkı çocuklar gibi sınırlara ihtiyaçları vardır.

İstediğiniz gibi adlandırın: eğitim, yönetim veya rehberlik, ancak her köpeğin buna ihtiyacı vardır. Bir köpeğin iki yaşında bir çocuğun beynine sahip olduğunu ve bu nedenle sınırlara, kurallara, davranışlara ve sonuçlara ihtiyacı olduğunu unutmaya eğilimliyiz. Uzmanlar, köpek eğitimi seanslarının asla 10 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğini ve köpeğin doğru yaptığı ve ödül aldığı her zaman yüksek bir notla bitmeleri gerektiğini söylüyorlar. Köpek ve sahibi için ödüller harikadır. Daha sakin ve neşeli bir evcil hayvanınız olur.

  • Kaliteli mama yemek istiyorlar.

Tıpkı bizim gibi, yemeklerini seviyorlar. Bazı insanlar köpeklere çiğ et vermenin kurt gibi olduklarında sahip olacağına inanıyorlar. Gerçek şu ki, bir köpeğin sindirim sistemi o zamandan beri gelişti ve artık bu çiğ eti işlemek için donanımlı değil. Dengeli bir yağ, karbonhidrat ve protein diyeti en iyisidir. Ayrıca, çoğu köpek sabah ve akşam yemek ile en iyisini yapar.

  • Beyin eğitimine ihtiyaçları var.

Belki de köpeklerin sağlıklı bir vücut için sadece fiziksel egzersize ihtiyacı olduğunu düşündünüz. Ancak köpeğin ayrıca oyunlar, oyuncaklar ve diğer cihazlar yoluyla uyarılabilen bir beyni  vardır. Beyinlerini ve duyularını kullanarak araştırmak ve keşfetmek istiyorlar. Onunla oynamak isteyebilirsiniz. Ancak kendi başına olduğu zaman, örneğin güvenli bir çiğneme oyuncağına sahip olmak ister. Köpek masa oyunları ve bulmacalar artık mevcut. Köpeğinizi araba yıkamaya gitmek gibi yeni durumlara, manzaralara ve kokulara maruz bırakmak da varlığını zenginleştirmek için iyi bir yoldur. Odaklanmasına, düşünmesine ve problemlerini çözmesine yardımcı olacak herhangi bir etkinlik onu daha akıllı ve daha mutlu bir evcil hayvan haline getirecektir.

  • Bir ödül kazanmaları gerekir.

Korktuğu zaman bir köpeği her rahatlattığınızda, bu bir ödül olarak yorumlanır ve korkutucu davranış güçlendirilir, bu yüzden rahatsız edici düzenlilikle olur. Aynı şey ona hiç bilmediği bir komut verdiğimizde de geçerlidir. Komutu almadan önce bir şey almamasını veya oturmasını istemeniz önerilir.

  • Çok fazla konuşmak istemiyorlar.

İnsanlar her zaman köpekleriyle konuşurlar ve beden dilinin sadece kelimelerden çok daha etkili olduğunu fark etmezler. Yukarıda söylediğimiz gibi, köpeğin iki yaşında bir çocuk  gibi bir beyni  vardır. Yine de doğru beden dilini kullanmalıyız. Eğitim sırasında çok fazla konuştuğumuzda klasik bir örnek. Köpeğin beklemesini  ve bize doğru gelmemesini istiyorsak, elimizi kaldırmaya meyilliyiz. Köpek bunu öne çıkmaya davet olarak yorumlar! Beden dilimizi daha etkin kullanmak ve daha az konuşmak çok daha iyidir.

  1. Sarılmak istemiyorlar!

Sevgiyle bir köpeğe sarılmaktan daha doğal ne olabilir? Aslında köpekler kucaklanmaktan nefret eder. Nedeni basit. Köpeklerin kolları yoktur ve bunu sizin tarafınızdan egemenlik denemesi olarak görürler. Ama bizler sadece şefkatli olmak istiyoruz. Köpek ise bu durumu tehdit altında veya korkmuş hisseder. Köpekler bazen çocukların sarılmasına tahammül eder, çünkü onları iyi tanırlar, ancak aksi takdirde, bu genellikle köpek ısırıkları olduğunda olur. Bir çocuk sarılmaya çalıştığında ne olduğuna bakın. Köpek dudaklarını yalayabilir veya kulaklarını kafasına geri çekebilir, bu da hiç mutlu olmadığı anlamına gelir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir