Karni Mata Tapınağı 20 Bin Fareye Ev Sahipliği Yapıyor

Hindistan’ın Rajasthan eyaletine bağlı Bikaner kentinde bulunan Karni Mata tapınağı binlerce fareye ev sahipliği yapıyor. Tapınağa farelerin içmesi için süt getirmek ‘’sevap’’ sayılıyor.

Tapınağa girerken, ziyaretçilerin ayakkabılarını çıkarmaları ve farelerin üzerinden geçmeleri gerekiyor. Tapınakta yaşayan fareler, ibadete gelen Hindular tarafından getirilen sütü içiyorlar ve bu sütün kutsal olduğuna inanılıyor.

“TANRI’NIN OĞLU FARE OLARAK DİRİLDİ”

Bununla birlikte, farelerin tapınaktaki varlığı, Karni Mata’nın inanılmaz gücüne atfediliyor. Efsaneye göre, Karni Mata’nın oğlu bir gün bir fare tarafından ısırıldı ve hayatını kaybetti. Karni Mata, oğlunu diriltmek için , ölüm tanrısıyla mücadele etti ve oğlunu fare olarak diriltti.

Bugün, Karni Mata Tapınağı, fareleri beslemek ve onlara saygı göstermek için birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Tapınağın fareleri, yerel halk tarafından kutsal kabul ediliyor. Tapınaktaki farelere zarar vermek, hatta onlara dokunmak bile yasak.

Ancak, bazı turistlerin farelerin bulunduğu alanlarda yemek yemek veya yiyeceklerini farelerle paylaşmak gibi istenmeyen davranışları nedeniyle, Karni Mata Tapınağı yönetimi bu tür davranışların yasaklanmasına karar verdi.

“HİJYEN ENDİŞESİ”

Hint kültürünün önemli bir parçası olan Karni Mata Tapınağı, binlerce yıl boyunca hayatta kalmayı başardı. Fakat son dönemde, Karni Mata Tapınağı’nda farelerin yoğunluğu ve hijyenik koşullar nedeniyle endişeler artıyor.

Bazı turistler, tapınaktaki farelerin salgın hastalık taşıyabileceğinden endişe ediyor. Tapınak yetkilileri, farelerin sağlıklı olduğunu ve düzenli olarak kontrol edildiklerini belirtiyor.  Ancak bu tartışmalar, Karni Mata Tapınağı ve fareleri hakkında daha fazla araştırma ve düzenleme çağrılarının yapılmasına yol açıyor. (NTV)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir