Eşine kızıp Kediyi Duvara Fırlatan Kocaya 1500 Tl Ceza

Eşine kızıp zavallı yavru kediyi duvara fırlatan insafsız koca M.E. gözaltına alındı. Beyninde ödem oluşan Scottish Fold cinsi narin kedi veteriner kliniğinde tedavi altına alındı.

Trabzon’da kavga ettiği eşi Y.E.’ye öfkelenen M.E., evde besledikleri 3 aylık Scottish Fold cinsi kediyi duvara fırlattı. Beyninde ödem oluştuğu tespit edilen kedi tedavi altına alınırken, M.E.’ye hayvana şiddet uygulamaktan sadece 1500 TL idari para cezası uygulandı. Hayvan severler hayvana şiddet uygulayana da hapis cezası verilmesini istedi.

Eşine kızıp zavallı yavru kediyi duvara fırlatan insafsız koca M.E. gözaltına alındı. Beyninde ödem oluşan Scottish Fold cinsi narin kedi veteriner kliniğinde tedavi altına alındı.

Olay, Ortahisar ilçesinde yaşandı. Eşi Y.E. ile tartışan M.E., evde besledikleri 3 aylık Scottish Fold cinsi kediyi duvara fırlattı. Sesler üzerine komşuların ihbarı ile eve polis ekibi sevk edildi. M.E. evden kaçarken eşi Y.E. şikayetçi oldu. Yaralı kedi ise komşuların yardımıyla veteriner kliniğine götürüldü. Başına aldığı darbe sonucu beyninde ödem oluştuğu belirlenen hayvan tedavi altına alındı. Polis tarafından gözaltına alınan M.E.’ye kediye şiddet uygulamaktan 1500 TL idari para cezası uygulandı.

 “EVİN ERKEĞİ DUVARA ÇARPMIŞ”

Trabzon Hayvanları Koruma Derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, Scottish Fold cinsi kedinin narin ve değerli olduğunu söyledi. Kurban, “Karı koca kavgası sırasında bu hayvan da nasibini almış. Evin erkeğinin bu hayvanı alıp duvara çarpması sonucu kedi kafadan darbe alıyor. Bizim bundan çok geç haberimiz oldu ancak 18 saat sonra komşuları kliniğe getirdiği zaman öğrendik. Filmleri çekildi, tetkikleri yapıldı. Kafadan darbe aldığını, bu nedenle kanama ve ödem olduğunu öğrendik. Bir hafta kadar şırıngayla ağızdan beslenmek zorunda. İlaçları var, bir hafta riskli dönem. Veteriner, Eğer bu haftayı atlatırsa kurtulur, atlatamazsa ölüm riski var diyor” dedi.

Trabzon Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, hayvanlara şiddete para cezası yetersiz olduğunu, hapis cezasının da uygulanması gerektiğini savundu.

ŞİDDETİN DE HAPİS CEZASI OLMALI

Kediye şiddet uygulayan kişiye idari işlem uygulandığını belirten Kurban, “Bu olay adli vaka olarak görülmedi, şahıs idari ceza olarak 1500 lira para cezası aldı. Eğer hayvan ölürse bu sefer adli vaka olarak ceza alacak. Kişinin hapse girmesi için bu hayvanın ölmesi mi gerekiyor? Bu cezalar daha ağırlaştırılmalı. Şiddetin de hapis cezası olmalı” diye konuştu.

BAKMAYIN AMA ZARAR DA VERMEYİN

Kurban, “Olaydan çok etkilendi. Dokunmaya kıyamıyoruz. Her insan hayvan bakmamalı. Biz zaten insanlara çok zor güvenip sahiplendiriyoruz. Kimse hayvan bakmak zorunda da değil. Bu kedi Scottish Fold cinsi bunlar zaten doğuştan narin hayvanlar. Hiç kimse hayvan bakmak zorunda değil. Bakmayın, sevmeyin ama onlara zarar da vermeyin” ifadelerini kullandı.

sözcü.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir