Antalya Çıralı’da Bu yıl 5300 den Fazla Kaplumbağanın Denizle Buluşması Dedefleniyor

Antalya Çıralı’da yuva yapacak deniz kaplumbağaları için alınan önlemler sayesinde bu yıl  beş bin 300 üzerinde kaplumbağanın denizle buluşması hedefleniyor.

Deniz kaplumbağalarının her yıl gelerek yuvaladığı koruma altındaki yerlerden Antalya’nın Çıralı sahilinde yeni yuvalama sezonu için önlemler alındı. Kırılan çitler ve uyarı tabelalarının yenilendiği sahilde bu yıl 5 bin 300’den fazla yavrunun denizle buluşması bekleniyor.

Kemer ilçesindeki Çıralı sahili, Türkiye’de deniz kaplumbağalarının yuva yaptığı ender sahillerden biri. Deniz kaplumbağaları her yıl aynı sahile gelerek yuva yapıp yumurtalarını bırakıyor. Denizle buluşan yavru kaplumbağalar da dünyaya gözlerini açtıkları sahile yıllar sonra gelerek yuva yapıyor. Deniz kaplumbağalarının bu döngüsü zaman zaman insan müdahalesiyle bozulabiliyor.

Bunu önlemek için Çıralı sahilinde her yıl çeşitli önlemler alınıyor. Araçların sahile girmemesi için sahilin, sahil bandıyla sınırını birbirinden ayırmak için çekilen çitler yenilendi. 2023 yılında 105 yuvada beş bin 300’e yakın yavrunun denizle buluştuğu alanda uyarı tabelaları yenilendi. Sahilde bu yıl beş bin 300’den fazla yavrunun denizle buluşması hedefleniyor.

Ulupınar Mahalle Muhtarı Habib Altunkaya, alınan önlemlere rağmen sahile gerek yaya, gerek lastik tekerli araçlarla gelen tatilcilerin bölgedeki nesli tükenme tehlikesi altındaki deniz kaplumbağalarına ve yuvalarına zarar verdiğini söyledi.

Cezasının oldukça ağır olduğunu, buna rağmen kötü niyetli kimselerin eylemlerinden vazgeçmediğini ifade eden Altunkaya, “Çitleri yeniledik. Bu yıl gelip yuva yapacak deniz kaplumbağaları için uygun ortamı hazırladık. Zarar görmemeleri için gerekli tedbiri aldık. Umarız istemediğimiz görüntüler olmaz” dedi.

önlemler kapsamında bu yılki yuva ve yumurta sayısının artmasını hedeflediklerini kaydeden Altunkaya “Geçen sene yaklaşık 5 bin 300 civarı yavru denizle buluştu. Bu yıl inşallah sayının 5 bin 300’ün üzerine çıkmasını planlıyoruz. Hem yuva hem de yavru sayısının artmasını bekliyoruz” diye konuştu. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir