Ankaralı Hayvan Severlerden Can Dostlar İçin Anlamlı Girişim

Ankara’da bir grup hayvan sever, araç kullanımı nedeniyle yaşanan kazalarda ölen ve yaralanan sokak hayvanlarına dikkat çekmek için cadde ve sokaklara ‘’Kedi çıkabilir’’, ‘’ Köpek çıkabilir’’, ‘’Kirpi çıkabilir’’ ‘’Yavaşla’’ tabelaları astı.

Çankaya ilçesinde yaşayan Ekin Yavuz, sosyal medyadaki ‘Ayrancı Ahalisi’ grubunda, araçların hızlı kullanılması nedeniyle meydana gelen kazalarda ölen sokak hayvanları için çalışma başlattı.

Yavuz’un girişimiyle hayvan severlerden toplanan parayla Çankaya’nın 5 mahallesinde bulunan ve sürücülerin araçlarını hızlı kullandığı sokaklara ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’ tabelaları asıldı.

“BÖYLE ŞİRİN BİR ŞEY AKLIMIZA GELDİ”

Yavuz, Facebook’ta 11 bin kişilik bir grupları olduğunu belirterek, “Orada insanlar sürekli kedilerin, köpeklerin ve kirpilerin araç altında ezildiği konusunda üzüntülerini dile getiriyorlardı. Bizimde gruptaki birkaç arkadaşımızla birlikte böyle şirin bir şey aklımıza geldi. Ayrancı Semt Meclisi’nde arkadaşlarla aramızda para topladık ve 23 tane tabela yaptırarak, araçların hızlı geçtiği yerlere astık” dedi.

“SÜRÜCÜLERİN DAHA DİKKATLİ DAVRANMASINI İSTİYORUZ”

Mahallelerinde bulunan hayvanların toplumun bir parçası olduğunu ve bütün hayvanları çok sevdiklerini söyleyen Yavuz, “Onlar olmadan yaşamak istemiyoruz, sokaklarımızda ve evlerimizde onları görmeyi istiyoruz. Özellikle Portakal Çiçeği Parkı’nda akşamları bir sürü kirpi çıkıyor. Bu aralar yavrularını da çıkarmaya başladılar. Kediler ve köpekler de öyle.  Bizler de onlara bir zarar gelsin istemiyoruz. O yüzden de araç sürücülerinin daha dikkatli davranmasını istiyoruz. Sokak hayvanları zaten yeterince acı çekiyor, soğukta aç kalabiliyorlar, barınabilecekleri alanlar yok. Çoğu insan onları bahçelerinde ve sokaklarında istemeyebiliyor, aç kalabiliyorlar ve her şeyleriyle mücadele etmek zorundalar. Bari dedik; hızlı süren araçlarla mücadele etmesinler” ifadelerini kullandı.

Ekin Yavuz, bu girişimin Türkiye’nin tüm yerleşim birimlerinde yaşayan hayvan severlere örnek olmasını diledi ve ‘’Gerek belediyeler ve gerekse hayvan severler bu konuya ciddiyetle eğilmeli’’ dedi. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir